wz

 

slovo o autorovi about the author

Seznam cest a časové zařazení knih a článků List of travels and expeditions

knihy a DVD books and DVDs

články v českých časopisech  articles in domestic magazines

články v zahraničním tisku  articles in foreign press

přednášky a prezentace  lecturers and presentations

ukázky z  knihy S Cessnou světem  extracts from the book Travels with Cessna

fotogalerie  photogallery

kontakt  contact

 

  Karel Dohnal

                cestovatel                                  publicista

 

Ing. J. Karel Dohnal je rodem Pražák, povoláním stavební inženýr. V roce 1964 odešel po vojně z vlasti, aby dostal politický azyl v tehdejším Západním Německu. Rok poté se přestěhoval do Spojených států. Ve státě Maryland založil stavební firmu, kterou řídil až do svého návratu do Česka v roce 1999.

Kromě práce Karel zasvětil velkou část svého života sportům. Patří k nim turistika, horolezectví, kanoistika, jachtařství a létání. V roce 1971 byl členem horolezecké expedice na nejvyšší horu Severní Ameriky, Denali na Aljašce. Zde si zamiloval Sever a o dva roky později sjel napříč Aljaškou sám celý Yukon. Počínaje rokem 1984 brázdil po čtyři roky světová moře na 11,5 m rodinné plachetnici. Se dvěma malými dětmi se zúčastnili závodu přes Atlantik. Byl členem řady dalších expedicí a cest, z nichž dvě popsal v knihách Yukon sólo a S Cessnou světem. Mnoho jiných pak zpracoval ve formě uvedených článků pro časopisy Yacht, Caravan, Potápění, Letectví a kosmonautika, Pilot magazine a AeroHobby.

Obě knihy Karla Dohnala se zaměřují na život domorodců v místech, které procestoval. Kniha Yukon sólo vyšla poprvé pro českého čtenáře v roce 1993 a podruhé nyní, v barevném provedení ku 30ti letému výročí jeho cesty. Kniha je založena na osamocené plavbě v kánoi po řece Yukon v létě 1973, dlouhé 66 dní a 3000 km, od pramenů v horách Kanady až po Beringovo moře. Mnohokrát zůstal s indiány a eskymáky, aby zachytil zbytky tradičního života. Vliv protestantských náboženských misí obestírá Sever jako černý kaftan mnicha.

Kniha S Cessnou světem vyšla v roce 2003. Je humornou kronikou o rodinné letecké expedici se 160 ilustracemi, když Karel jako pilot řídil jednomotorovou Cessnu 182 napříč kontinenty Ameriky, Afriky a Evropy. Během 15 měsíců proletěl 28 zemí a 45.000 km. V podobě 85 dobrodružných povídek Karel zachytil proměnlivost života Modré planety. Přeletěl Andy, obletěl Hornův Mys, navigoval džungle Brazílie a fotografoval pouště Namibie, aby se po 35 letech ve světě vrátil domů do Prahy.

Přiložené články z časopisů slouží k dokreslení současné autorovy práce. Většina leteckých článků jsou Karlovy příběhy z létání nad Evropou. Osm článků v časopisu PILOT MAGAZINE jsou ukázky z knihy S Cessnou světem. Na autorově letecké expedici je také založen článek v časopisu POTÁPĚNÍ o ponorech do posvátných jeskyní Yucatanu. Časopis CARAVAN popsal příběhy z cest, jež sloužily jako příprava na nadcházející roky na mořích a časopis YACHT pak zachytil humor deníku devítileté dcery Sylvie během závodu přes Atlantik. Karlovy pocity jako člověka a Čecha vystihuje interview Připomínám si krásu v časopisu Reflex, č. 15/2001.

  Květen 2004 

     

                                   

     

 

.::slovo o autorovi::.::knihy::.::články v českých časopisech::.::články v zahraničním tisku::.

.::přednášky::.::ukázky z knihy S Cessnou světem::.::.fotogalerie::.kontakt::.

.::zpět na hlavní stránku::.